no-img
ایران رساله| پایان نامه آماده| پروپوزال آماده | تحقیق آماده | مقاله آماده |سمینار آماده

کنترل ولتاژ ثانویه ترانسفورماتور با به کارگیری تپ چنجر و جبرانگر استاتیکی توان راکتیو | ایران رساله| پایان نامه آماده| پروپوزال آماده | تحقیق آماده | مقاله آماده |سمینار آماده


ایران رساله| پایان نامه آماده| پروپوزال آماده | تحقیق آماده | مقاله آماده |سمینار آماده
مطالب ویژه
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
کنترل ولتاژ ثانویه ترانسفورماتور با به کارگیری تپ چنجر و جبرانگر استاتیکی توان راکتیو
doc
سپتامبر 5, 2019
3mb
۱۸,۰۰۰ تومان
۱۸,۰۰۰ تومان – خرید

کنترل ولتاژ ثانویه ترانسفورماتور با به کارگیری تپ چنجر و جبرانگر استاتیکی توان راکتیو


پایان نامه آماده کنترل ولتاژ ثانویه ترانسفورماتور با به کارگیری تپ چنجر و جبرانگر استاتیکی توان راکتیو 

 

پایان نامه آماده: 

کنترل ولتاژ در یک شبکه قدرت همواره یکی از مهمترین چالش های صنعت برق بوده است . از این رو در این پایان نامه ، به منظور دستیابی به ولتاژ با دامنه ثابت ومطلوب ،از ترکیب همزمان ترانسفورماتورهای مجهز به تپ چنجر وجبرانگرهای استاتیکی توان  راکتیو استفاده شده است  .  واز آنجایی که  سرعت پاسخگویی  SVC و ULTC  متفاوت می باشد  بایستی  در ترکیب  آنها، سیاستهای کنترلی ویژه ای در نظر گرفته شود تا از این طریق بتوان با ایجاد نوعی هماهنگی در ترکیب ، در امر کنترل از مشارکت هر دو المان بهره برد .

با توجه به دینامیک گسسته  ULTC  وهمچنین به سبب آنکه مشخصه کنترلی جدیدی که برای  SVC

پایان نامه آماده:مد نظر قرار داده شده است ، دارای طبیعتی هایبرید ، یعنی ترکیبی از دینامیک پیوسته وگسسته می باشد ، جهت طراحی سیستم کنترل هماهنگ کننده  از نظریه کنترل نظارتی بهره گرفته می شود. مزیت استفاده از این  روش را می توان به طور خلاصه عدم نیاز به در نظر گرفتن مسائلی از قبیل وجود تاخیر زمانی ، وجود باند مرده در دینامیک تپ چنجر ویا غیر خطی بودن رفتار فرایند بر شمرد. اما چالش اساسی در به کارگیری این نظریه ،مشکلات مربوط به پیاده سازی عملی آن می باشد.

کنترل ولتاژ وتثبیت آن در یک شبکه قدرت به منظور پایداری شبکه ونیز حفظ محدوده مجاز عملکرد

تجهیزات ، امری اجتناب ناپذیر وهمواره یکی از مهمترین مسائل این حوزه بوده اس ت [١]. به منظور دستیابی به این مهم ، در سیستمهای قدرت از سه روش عمده استفاده می شود [٢] .

 

١- تغییر ست نقطه تنظیم سیستم تحریک ژنراتورها

٢- تغییر تپ ترانسفورماتورها

٣- استفاده از جبرانسازی موازی

 

پایان نامه آماده:در روش نخست ، محدودیت حرارتی سیم پیچ ژنراتورها به عنوان یک قید میزان توان راکتیو تولیدی . مصرفی نیروگاهها را محدود می کند [٣]  .  در سالهای اخیر مطالعات زیادی به منظور ارائه روشهای نوین کنترل توان راکتیو و ولتاژ جهت افزایش سطح امنیت وپایداری سیستم ارائه  شده است .

ترانسفورماتورهای مجهز به تپ چنجر به صورت گسترده ای جهت تنظیم ولتاژ در شبکه های قدرت به کار گرفته می شوند [۴] . با پیشرفت روز افزون صنعت واز آنجا که دسته وسیعی از تجهیزات الکتریکی نظیر موتورهای  القایی، لامپهای روشنایی و … جهت کارایی مناسب نیاز به آن دارند که همواره در ولتاژ نامی کار

پایان نامه آماده: کنترل ولتاژ ثانویه ترانسفورماتور با به کارگیری تپ چنجر وجبرانگر استاتیکی توان راکتیو

کنند ،  در بسیاری از موارد بخصوص در شبکه های توزیع انرژی الکتریکی ، جهت تثبیت ولتاژ علاوه بر

ULTC از یکسری از ادوات جبرانگر نیز استفاده می شود.

یکی از مهمترین اجزا سیستمهای قدرت ، ادوات  FACTS می باشند . امروزه برخی از انواع آنها از جمله

SVC در سطح وسیعی در صنعت انتقال و توزیع انرژی الکتریکی  جهت کنترل توان راکتیو و ولتاژمورد استفاده قرار گرفته است . SVC برای اولین بار در سال    ١٩٧٠ میلادی برای جبران توان راکتیو و بهبود پایداری دینامیکی سیستم های قدرت بکار گرفته شد و در بهبود پایداری ولتاژ اثرات مثبتی نشان داد  [۵] .

امروزه  SVC  ، یکی از المانهای کلیدی سیستم قدرت می باشد که بخاطر سرعت پاسخگوئی بالای آن ، قابلیت اطمینان شبکه  بهبود می یابد و همچنین می تواند علاوه بر تثبیت ولتاژ ، جهت دستیابی به شرایط دینامیکی پایدار، مثل پایداری گذرا و میرا نمودن نوسانات توان نیز بکار آید.  بخاطر همین قدرت پاسخگوئی سریع ، زمانی که با تثبیت کننده های دیگر ولتاژ نظیر    ULTC در مدار بکار می روند ، پاسخهای زمانی کاملا متفاوتی داشته  و SVC قبل از ULTC به انحراف ولتاژ پاسخ می دهد. در نتیجه زمانی که خروجی

SVC در حین اختلاف ولتاژهای حالت دائمی به ماکسیمم حد ظرفیت خازنی خود رسید، خواص کنترلی خود را از دست داده و نظیر بانک خازنی موازی ثابت عمل می نماید . با توجه به آنکه استفاده از SVC به عنوان یک کنترل کننده اضطراری برای اعمال پاسخ سریع به تغییرات ناگهانی ولتاژ اجتناب ناپذیر است ، باید به طریقی  ظرفیت آن برای پاسخ به تغییرات احتمالی ولتاژ در لحظات آینده حفظ شود . بنابراین به کار گیری یک استراتژی کنترلی هماهنگ کننده جهت هماهنگی  ULTC,SVC   لازم است .

 

کنترل ولتاژ ثانویه ترانسفورماتور با به کارگیری تپ چنجر وجبرانگر استاتیکی توان راکتیو

در این راستا مشخصه  V-I جدیدی برای SVC  به کار گرفته می شود که در آن نوعی رفتار  سوئیچینگ مشاهده می گردد [۶] . واز آنجا که  ULTC  نیز دارای رفتار سوئیچینگ       می باشد ، جهت طراحی سیستم کنترل هماهنگ کننده  می توان از نظریه کنترل نظارتی بهره گرفت . مزیت استفاده از این  روش را می توان به طور خلاصه عدم نیاز به در نظر گرفتن مسائلی از قبیل وجود تاخیر زمانی ، وجود باند مرده در دینامیک تپ چنجر ویا غیر خطی بودن رفتار فرایند بر شمرد     [٧] . در این پایان نامه با استفاده از روش کنترل نظارتی متمرکز یک کنترل ناظر برای سیستم ، طراحی می نماییم .

 

ساختار پایان نامه به این صورت است که در فصل دوم مروری بر سیستمهای گسسته پیشامد وکنترل نظارتی آنها وروشهای متعدد طراحی کنترل نظارتی داشته ، پس از آن  ساختار وعملکرد چند نمونه ازادوات کنترل ولتاژ و مزایا ومعایب آنها را بررسی می کنیم . سپس به مطالعه کارهای  مختلف انجام شده در این زمینه که غالبا با ترکیب دو یا چند نمونه از این ادوات بوده پرداخته ومزایا ومعایب آن را بر می شماریم .

در فصل سوم  سیستم به کار گرفته شده معرفی و پس از  آشنایی بیشتر با المانهای آن به سراغ طراحی کنترل کننده با هدف کنترل ولتاژ می رویم و کنترل کننده ای را برای هریک از اجزای مدار معرفی می نماییم .

در فصل چهارم کنترل کننده حلقه بازی را برای کل سیستم طراحی کرده  ، نتایج حاصل حاکی از نامطلوب بودن پاسخ است . بنابراین  با استفاده از    ULTC  کنترل حلقه بسته ای برای مدار طراحی می نماییم . این کنترل کننده در راستای تحقق و رسیدن به هدف گام  ب رمی دارد

پایان نامه آماده ارایه

 ads

درباره نویسنده

mrk kiani 44 نوشته در ایران رساله| پایان نامه آماده| پروپوزال آماده | تحقیق آماده | مقاله آماده |سمینار آماده دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط